Udruga Zaželi započinje provedbu novog Erasmus+ projekta: EmpoweringYouth for True Climate Action (EYTCA)

Udruga Zaželi službeno započinje provedbu novog Erasmus+ projekta pod nazivom Empowering Youth for True Climate Action (EYTCA)”. Riječ je o međunarodnom partnerstvu usmjerenom na borbu protiv sve prisutnijeg fenomena greenwashinga, kroz edukaciju mladih i razvoj inovativnih digitalnih alata koji pomažu u razlikovanju stvarnog klimatskog djelovanja od manipulativnog marketinga. Projekt traje 12 mjeseci i financira se u okviru programa Erasmus+ KA210-YOU – Small-scale partnerships in youth, uz podršku nacionalne agencije iz Danske (DK01).

U posljednjih nekoliko godina, Udruga Zaželi aktivno se bavi temom održivosti, okolišne pismenosti i edukacije mladih o klimatskim izazovima. Tijekom prethodnih projekata identificiramo potrebu za dubljim razumijevanjem greenwashinga među mladima, ali i među organizacijama koje ih podržavaju. Mladi kao potrošači, građani i budući donositelji odluka moraju znati kako prepoznati razliku između stvarnih klimatskih rješenja i praznih obećanja.

Projekt EYTCA okuplja tri organizacije koje zajedno razvijaju inovativne metode i alate za edukaciju mladih:

ProGreenland iz Grenlanda je nositelj projekta. Kao organizacija koja djeluje u jednom od klimatski najugroženijih područja svijeta, ProGreenland koordinira aktivnosti i doprinosi autentičnim uvidima u posljedice klimatskih promjena te vodi strateške smjernice projekta.
Backslash iz Španjolske vodi razvoj digitalnog rješenja projekta – Green Benchmark Toola, online platforme koja će mladima i omladinskim organizacijama omogućiti procjenu održivosti vlastitih aktivnosti. Također izrađuje bazu od 30 edukativnih priča – konkretnih primjera greenwashinga i stvarnog klimatskog djelovanja.
Udruga Zaželi iz Hrvatske doprinosi osiguravanju inkluzivnosti i pristupačnosti svih sadržaja, s fokusom na mlade iz ruralnih sredina i osobe s invaliditetom. Organiziramo i petodnevnu edukaciju za omladinske radnike, na kojoj će se testirati razvijeni alati i prikupljati povratne informacije iz prakse.

Provedba projekta uključuje niz međunarodnih i lokalnih aktivnosti: studijsko putovanje u Grenland, razvoj digitalnih alata, edukacije za omladinske radnike, javne kampanje i završne multiplikatorske događaje u svakoj zemlji partnera.

Kroz ovaj projekt želimo mladima ponuditi konkretne alate i znanja koja će im pomoći da postanu aktivni i informirani građani. Naš cilj je osnažiti ih da prepoznaju razliku između površnog marketinga i istinskih klimatskih rješenja te da se uključe u klimatsko djelovanje koje ima stvaran utjecaj. Udruga Zaželi nastavlja svoj rad na povezivanju obrazovanja, društvene uključenosti i održivog razvoja, ovaj put u suradnji s partnerima iz Grenlanda i Španjolske.

Tijekom provedbe projekta redovito ćemo vas informirati o aktivnostima, edukacijama i rezultatima koji će biti javno dostupni putem naše web stranice i društvenih mreža. Veselimo se dijeljenju znanja, iskustava i novih prilika za mlade!